Yaprak zinciri cıvata baglantı tasarım ipuçları

Uluslararası Standart ISO4347'ye göre, herhangi bir ankraj cıvatası (enklav olarak da bilinir) en azından çekme kuvvetine uyduğu zincir kadar güçlü olmalıdır. Dolayısıyla, zincire uygulanan ek güvenlik faktörleri cıvata için de geçerlidir. Bu emniyet faktörleri uygulamaya göre değişir.

Bir yaprak zincir ankraj cıvatası (kroşe) tasarlarken özel uygulama için uygun çelikleri seçmek çok önemlidir. Cıvata, gerekli kopma mukavemetine sahip olmalı ve bazı durumlarda kaynak yapılmasına ihtiyaç duyulabilir (sadece bazı malzemeler kaynak yapılabilir).

Çapa cıvatasının dayanması gereken gerilme türlerini belirlemek için uygulama dikkatle analiz edilmelidir. Çoğu normal uygulama gözden geçirmek kolaydır, ancak zaman zaman gerginlik, sıkışma, kesme ve eğilme gibi alışılmadık stresler, kullanımdaki yarayı etkiler.

Ankraj cıvataları, zincir çekmenin doğrudan cıvatanın eksenel merkez çizgisinden geçeceği şekilde tasarlanmalıdır. Bu, cıvatanın dişli kısmında gerilme veya bükülme ile ilgili herhangi bir problemi önlemek içindir ki bunlar sonunda yorgunluğa neden olacaktır.

Boyutlar açısından cıvatanın belirli alanları, çapanın yeterli mukavemetini, yani ipliğin kök çapını ve çapa pimi yakınındaki çekme ve kesme alanlarını belirlemek için spesifik hesaplamalar yapmayı gerektirir.

Yuva boyutları, Uluslararası Standart ISO4347'de verilmiştir ve yaprak zinciri ile tamamen değiştirilebilir olmasını sağlar.

Bazı uygulamalar için yaprak zincir ankraj cıvatalarının korozyona dayanıklı olması gerekir. Bununla birlikte, bazı yüzey uygulamaları ankraj cıvatasını zayıflatacak hidrojen gevrekleşmesine neden olabilir. Uygulamanız için doğru yüzey işlemini sağlamak için lütfen en iyi sonuca sahip farklı bir çözüm önerebilen uzman danışmanlarımızdan biriyle konuşun.E-Bülten
Zincir Kulak Çeşitleri
 
Kulaklı Zincirler
Üniversal Torna Tezgahı Ürünlerimiz Tektaraf‘tan Makaralı Zincir Kulaklı Zincirler (Standart) Konveyör Zincirleri Kulaklı Kazıyıcı Kulaklı Zincirler Konveyör Zincirleri Düz Makaralı Lastikli Zincir Üzeri Kaplı Zincir Kulak Çeşitleri
Konveyör Zinciri
YukariCik